پایگاه خبری، اجتماعی ورزشی پیله کویر
با شماره ثبت ۹۲۴۰۸
4 خرداد 1403 | ساعت 22:42
کد خبر :14117
تاریخ انتشار :30 اردیبهشت 1402

رئیس فدراسیون زورخانه‌ای:

آذربایجان، فرهنگ پهلوانی را به نام خود ثبت کرده است

رئیس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با بیان اینکه فرهنگ پهلوانی در ایران قدمت ۳ هزار ساله دارد، گفت: به دنبال برگرداندن این ثبت فرهنگی به نام ایران هستیم.

به گزارش پایگاه خبری پیله کویر، مهرعلی باران چشمه رئیس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در مجمع انتخاباتی هیئت ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان کرمان که با حضور پاریزی مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان و اعضای مجمع در محل هتل آسمان کرمان برگزار شد، گفت: سومین بار است که به کرمان می‌آیم و تلاش دست‌اندرکاران این مجموعه ورزشی را به چشم دیده ام و استان کرمان جزو استان‌های ویژه برای ما است، به واسطه اینکه شرایط متفاوتی دارد.

 

او با اشاره به اینکه مرحوم سردار صفارزاده شخصی بودند که آیین زورخانه‌ای را در یونسکو به ثبت رساندند، افزود: همه دنیا می‌دانند که کشور آذربایجان تا چند دهه قبل جزو کشور جمهوری اسلامی ایران بود  و اگر امروز فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای را دست گرفته اند، حاصل کار فدراسیون بین المللی کشور ایران بوده است.

باران چشمه بیان داشت: آذربایجان فرهنگ پهلوانی را به نام خود ثبت کرده است؛ درصورتی که هرآنچه دارد از فرهنگ ایرانی‌ها یاد گرفته اند و خود فاقد زورخانه هستند؛ لذا این امر هیچ خللی در آیین و فرهنگ زورخانه‌ای ما ایجاد نمی‌کند و دنبال برگرداندن این ثبت فرهنگی به نام ایران هستیم.

رئیس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با بیان اینکه فرهنگ پهلوانی در ایران قدمت ۳ هزار ساله دارد، گفت: از دوستانی که در منصب ریاست می‌نشینند انتظار داریم اقدامات ارزشمند انجام دهند؛ چراکه ورزش ما کار‌های عقب مانده‌ای دارد که نیاز به پشتکار زیادی دارد.

باران چشمه افزود: امسال ۶ استان به استان‌های دیگر اضافه خواهد شد و اگر بخواهیم در رونق ورزشی روزی سرمان بلند باشد، باید با آموزش وپرورش هم مسیر شد؛ چراکه دانش آموزان استقبال خوبی از این ورزش می‌کنند.

او تصریح کرد: چه خوب است که بجای زنگ مدرسه، زنگ زورخانه در مدارس نواخته شود و بچه‌ها با یاد و نام مولی علی (ع) راهی کلاس و درس شوند.

باران چشمه با اشاره به اینکه، بسیج کارگران، دانشگاه‌ها و سایر نهاد‌های تاثر گذار می‌توانند در ترویج فرهنگ زورخانه‌ای کمک دهنده باشند، بیان داشت: تاکنون آموزش وپرورش بیش از ۳ یا ۴ هزار ضرب و زنگ زورخانه‌ای خریداری و در مدارس توزیع کرده است.

رئیس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: اگر بخواهید ورزش زورخانه‌ای مبنایی و اصولی پیش برود، باید آکادمی راه اندازی شود؛ چراکه رشد ورزشیمان در حوزه قهرمانی افق روشنی خواهد داشت.

باران چشمه با بیان اینکه برای تشویق نوجوانان و نونهالان از صداوسیما کمک بگیرید؛ چراکه نقش اساسی در این موضوع ایفا می‌کند، افزود: با صداوسیما ارتباط قویتری داشته باشید و ما در سال ۱۳۹۹، چهل وششمین فدراسیون بودیم در پخش برنامه، ولی در سال ۱۴۰۱ پنجم یا ششمین شدیم که بعد از والیبال، فوتبال، کشتی، بسکتبال سپس فدراسیون ما بوده که برنامه هایش پوشش داده شده که بسیار جایگاه خوبی است.

او تصریح کرد: برای ساخت زورخانه، فدراسیون پول عمرانی نمی‌دهد؛ ولی در تجهیز آن، با کمال میل کمک می‌کنیم؛ چراکه امکان ساخت آن را نداریم.

باران چشمه با اشاره به اینکه یکی از وظایف شهرداری‌ها ایجاد زورخانه‌ها است، بیان داشت: ائمه جمعه مراکز استان‌ها رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور هستند که در توسعه و ترویج فرهنگ زورخانه‌ای و پهلوانی موظف هستند و ما هم کمک دهنده خواهیم بود.

رئیس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: رقابت خوب و جدی در کرمان بود و انتظار داریم که از این پس درکنار هم باشید و از تجارب یکدیگر در پیشبرد این ورزش استفاده کنید و برای ارتقای آن بکوشید؛ چراکه این ورزش تنها ورزشی است که با نام خدا و نام حضرت علی (ع) و غیرت و جوانمردی حضرت قمر بنی هاشم (ع) در آن استفاده می‌شود و بکار می‌رود.

باران چشمه  افزود: باید قدر این فرصت را بدانیم و از خدا بخواهیم که کمکمان کند تا در ترویج فرهنگ پهلوانی تمام تلاشمان را بکنیم.

انتهای پیام/ب

0

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین های ورزشی

23:18|

23 فروردین 1402

23:26|

25 فروردین 1402

پربازدیدترین های ورزشی

جدیدترین رتبه بندی تیم‌های باشگاهی فوتبال جهان اعلام شد که در این رتبه بندی نمایندگان استان کرمان خوش درخشیده اند.

سایت های مرتبط