پایگاه خبری، اجتماعی ورزشی پیله کویر
با شماره ثبت ۹۲۴۰۸
29 خرداد 1403 | ساعت 03:29

کد خبر :16442

تاریخ انتشار :1 خرداد 1403

دیارِ حاج قاسم در عزای «شهیدِ جمهور»

ایران اسلامی به ویژه دیار «حاج قاسم» در پی اعلام خبر شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور خدوم خود و هیئت همراهش سراسر اشک و ماتم شد.

به گزارش پایگاه خبری پیله کویر، بعد از ظهر روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ بود که خبری شوک آور ملت ایران را غمگین ساخت و آن از رادار خارج شدن بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهانش بود.

به دنبال این خبر، غصه ی عجیبی سراسر وجود ملت را فرا گرفت، بغض هایی که تا مرز شکستن پیش رفت، دیگر حتی نفس کشیدن هم مشکل شده بود، همه دعا می کردند که زودتر این لحظات و ساعات پراسترس تمام شود.

واکنش رهبر معظم انقلاب به سانحه رخ داده برای بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهانش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در واکنش به سانحه رخ‌داده برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور تاکید کردند: همه برای سلامت این جمع خدمتگزار دعا کنند. ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از خانواده‌های سپاهیان پاسدار که به مناسبت شب میلاد امام رضا (ع) برگزار شد، با ابراز تاثر از این حادثه نگران‌کننده برای رئیس‌جمهور و همراهان ایشان گفتند: امیدواریم خداوند متعال رئیس‌جمهور محترم و مغتنم و همراهان ایشان را به آغوش ملت برگرداند. همه برای سلامت این جمع خدمتگزار دعا کنند. ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.

حرف های رهبر معظم انقلاب در این شرایط، تسکین بزرگی برای قلوب ملت ایران بود.

این سانحه در حالی رخ می داد که بالگرد حامل رئیس‌جمهور برای افتتاح ارتقای کیفیت پالایشگاه تبریز عازم این شهر و در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شده بود.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود، در کاروانی که رئیس‌جمهور را برای افتتاح سد در استان آذربایجان شرقی همراهی می‌کردند ۲بالگرد دیگر نیز حضور داشتند که این دو بالگرد که برخی وزرا و مسئولان ازجمله محرابیان و بذرپاش، وزرای نیرو و راه در آن حضور داشته‌اند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

رئیس‌جمهور برای افتتاح سد مرزی «قیزقلعه سی» و سد «خداآفرین» به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود. این سد مرزی مشترک روز یکشنبه با حضور ابراهیم رئیسی و الهام علی‌اف، به شکل رسمی افتتاح و بهره‌برداری از آنها آغاز شد.

در حاشیه مراسم افتتاح این طرح مشترک روی رودخانه مرزی ارس، ابراهیم رئیسی و الهام علی‌اف با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. روسای‌جمهور ایران و آذربایجان همچنین به اتفاق یکدیگر با حضور روی تاج سد، از بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.

در کنار افتتاح این سد مشترک که سومین سد مشترک مرزی ایران و  جمهوری آذربایجان و ساخت آن ازسوی مهندسان ایرانی صورت گرفته است، رئیسی همچنین از بخش‌هایی از پروژه در حال اجرای کریدور ترانزیتی جاده‌ای و ریلی ارس از جمله پایانه کلاله بازدید کرد.

چه کسانی همراه رئیس‌جمهور بودند؟

براساس گزارش‌های اولیه آیت‌الله آل‌هاشم امام جمعه تبریز و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و چند تن از محافظان رئیسی نیز در بالگرد حامل رئیس‌جمهور حضور داشتند.

کدام وزرا در محل حاضر بودند؟

وزرای نفت، راه و شهرسازی و نیرو نیز با حضور در محل سانحه بالگرد رئیس‌جمهور حضور داشتند و وزیر کشور نیز پس از حضور در تبریز بلافاصله جلسه ستاد مدیریت بحران را تشکیل داده و پیگیر امور شدند.

حادثه چگونه رخ داد؟

به گفته احمد وحیدی وزیر کشور، رئیس‌جمهور و همراهان وی پس از افتتاح سد خداآفرین در حال بازگشت با چند بالگرد بودند که یکی از بالگرد‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی مجبور به فرود سخت شد. به دنبال این حادثه گروه‌های امدادی راهی منطقه شدند، ولی با توجه به مه‌آلود بودن و نامناسب بودن آب‌وهوا و صعب‌العبور بودن منطقه رسیدن به منطقه سخت و زمان‌بر اعلام شد.

عملیات نجات در شرایط سخت آب و هوایی

علاوه بر وزیرکشور، بابک یکتاپرست، سخنگوی اورژانس کشور نیز اعلام کرد که به دلیل مه شدید امکان امداد هوایی وجود ندارد. یکتاپرست خاطرنشان کرد: مه در منطقه به قدری شدید است که میدان دید را کاهش داده است.

برخی خبرگزاری ها اعلام کردند، در محل سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور، تخته‌سنگ‌های عظیمی با ارتفاع بیش از ۷۰ متر پشت به پشت هم قرار دارند که این موضوع امکان جست‌وجو و پیشروی را از امدادگران و مردم گرفته است.

همچنین حسین حاتمی، نماینده مردم کلیبر و خداآفرین در مجلس اعلام کرد: هوا شدیدا مه‌آلود و همراه با بارش شبنمی است و آثاری از برف در منطقه مشاهده می‌شود، در نتیجه با وجود اینکه همه عوامل امدادی و محلی بسیج شده بودند، اقدام جست‌وجو به سختی پیش می‌رفت. ازسوی دیگر حبیب عبدلی، مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی بیان کرد: بارندگی و مه تا فردا شب در منطقه ورزقان ادامه دارد. وی افزود: بارش باران نیز همچنان ادامه دارد.

استفاده از پهپاد

پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر درباره آخرین تلاش‌ها برای امدادرسانی به بالگرد حامل رئیس‌جمهور اظهار کرد: ۴۰ تیم واکنش سریع در حال بررسی هستند و منطقه را پایش می‌کنیم؛ با توجه به نشانه‌هایی که در منطقه داریم شرایط جوی بسیار نامساعد و سخت گذر است، اما با تمام تلاش اقدامات جست‌وجو انجام می‌شود.

وی افزود: برای جست‌وجو از پهپاد استفاده کردیم، اما با توجه به شرایط جوی هوا امکان جست‌وجوی هوایی وجود ندارد به همین منظور از طریق نیرو‌های واکنش سریع در حال جست‌وجو در منطقه هستیم.

کولیوند تصریح کرد: این منطقه یک منطقه کوهستانی سخت گذر است و تا تبریز ۲ ساعت فاصله دارد، اما امدادگران از تمام مسیر‌ها با حضور ۴۰ تیم عملیات جست‌وجو را انجام می‌دهند. وی در ادامه از درنظرگرفتن استان‌های معین برای پیگیری سانحه خبر داد.

در ادامه این رخداد بزرگ، برخی کوهنوردان هم به تیم امداد و نجات پیوستند.

ورود ستاد کل نیرو‌های مسلح

درکنار هلال‌احمر، سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، خطاب به سازمان‌های نیرو‌های مسلح تاکید کرد: «از کلیه امکانات، تجهیزات و ظرفیت‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی انتظامی برای امدادرسانی و تفحص برای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور و همراهان ایشان استفاده شود.»

نیرو‌های مسلح، ارتش، سپاه و فرماندهی انتظامی از همان ساعات اولیه در منطقه حضور یافته و مشغول تفحص بودند.

حضور تیم‌های مرزبانی

همچنین فرمانده مرزبانی فراجا از حضور تیم‌های مرزبانی در محدوده محل وقوع حادثه برای بالگرد رئیس‌جمهوری خبر داد.

سردار احمدعلی گودرزی، درباره حضور مرزبانان در محل وقوع حادثه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهانش اظهارکرد: پس از اطلاع از وقوع حادثه برای بالگرد حامل ریاست جمهوری تیم‌های مرزبانی نیز به حالت آماده‌باش درآمده و به همراه دیگر عوامل انتظامی از فرماندهی انتظامی استان و همچنین فراجا در عملیات جست‌وجو مشارکت دارند.

وی افزود: تیم‌های مرزبانی در نوار مرزی نیز استقرار دارند و همچون همیشه به حراست از مرز‌های کشور می‌پردازند.

امیر سرتیپ دوم ستاد امیرحسین شفیعی ارشد نظامی ارتش هم در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از اعزام چندین تیم امدادی و تجسسی تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش به محل سانحه بالگرد ریاست‌جمهوری خبر داد.

درپی این سانحه معاون اجرایی رئیس‌جمهور و برخی اعضای هیئت دولت نیز عازم تبریز شدند.

بالگرد حامل ابراهیم رئیسی از چه نوعی بود؟

براساس آخرین تصاویر منتشر شده از رئیس‌جمهور، او سوار هلی‌کوپتر ساخت شرکت بل بود.

محل سانحه کجا بود؟

براساس گزارش‌های رسمی «جنگل دیزمار» مرکزی بین روستای برازین و اردشیری استان آذربایجان شرقی محل سانحه اعلام شد.

جنگل دیزمار در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا قرار دارد. ورزقان یکی از شهر‌های آذربایجان شرقی است و مرکز شهرستان ورزقان است. این شهر در ۴۰ کیلومتری غرب اهر و ۷۸ کیلومتری شمال تبریز قرار گرفته است.   شهرستان ورزقان در میان جنگل‌های ارسباران واقع شده است. منطقه‌ای کوهستانی است و اطراف آن را کوه‌های آق‌داغ، مشک عنبر، کامتال، جوشون، جله داغ، ایری داغ، کیامکی، خاروانا و پیرسقا فرا گرفته‌اند.

مجتمع مس سونگون نیز در این منطقه قراردارد که با عنوان دومین قطب مس کشور در یک منطقه کوهستانی با ارتفاع متوسط ۲۰۰۰ متر بالای سطح دریا و در بخشی از رشته‌کوه‌های قره‌داغ قرار گرفته است. این منطقه زمستان‌هایی سرد و یخبندان و تابستان‌های معتدل دارد، اما در اغلب روز‌های سال مه‌آلود است.

این منطقه بین جوفا و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ایران واقع شده است و تقریبا بین ۷۰ کیلومتر (۴۳ مایل) تا ۱۰۰ کیلومتر (۶۲ مایل) با شهر تبریز فاصله دارد.

تماسی صورت گرفت یا نه؟

اما در شرایطی که برخی خبر‌ها در ساعات اولیه حاکی از تماس برخی همراهان رئیس‌جمهوری و محافظان وی بود، اخبار دیگر از قطع هرگونه ارتباط با همراهان حکایت می‌کرد. درهمین راستا احمد وحیدی، وزیرکشور در ساعات اولیه سانحه در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی با این بالگرد‌ها برقرار شده است، برقراری ارتباط را تایید کرد.

در خبر‌ها اعلام شد، آخرین مکانی که جی‌پی‌اس بالگرد رئیس‌جمهور فعال بوده در نزدیک معدن مس سونگون بوده است.

برخی خبرگزاری‌ها نیز در ساعات اولیه سانحه اعلام کردند برخی افراد توانسته‌اند بعد از وقوع حادثه لحظاتی با آیت‌الله آل‌هاشم صحبت کنند.

از سوی دیگر براساس گزارش‌هایی که اهالی روستا‌های اطراف محل بروز حادثه داده بودند، ️اهالی این منطقه که در شمال ورزقان در استان آذربایجان شرقی قرار دارد گفته بودند صدا‌هایی در این منطقه شنیده شده است.

دعای مردم

در همین حال مردم در جای جای ایران اسلامی، پس از اعلام خبر بروز سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان وی در مساجد، تکایا، گلزار شهدا، حرم مطهر رضوی و حرم شاه‌چراغ (ع)، حرم حضرت معصومه، مجالس خانگی و… برای سلامتی رئیس‌جمهور دست به دعا شدند.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از مردم خواستند که برای سلامتی رئیس‌جمهور و همراهانش دعا کنند. صفحه اینستاگرام ابراهیم رئیسی نیز از مردم خواست برای سلامتی رئیس‌جمهور و همراهان نذر ختم صلوات کنند.

مردم تهران نیز با حضور در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برای سلامتی رئیس‌جمهور و همراهانشان دست به  دعا برداشتند.

واکنش‌های خارجی

اما وقوع سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور و همراهان او واکنش‌های خارجی را به دنبال داشت.

از جمله یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با سی‌بی‌اس گفت که آنها از نزدیک گزارش‌ها درباره این مساله را دنبال می‌کنند.

رسانه‌های جهان نیز بخشی از اخبار خود را به پوشش بروز سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور اختصاص دادند.

همچنین رئیس‌جمهوری آذربایجان با ابراز نگرانی برای رئیس‌جمهوری در شبکه ایکس نوشت: «امروز بعد از دیدار دوستانه با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، از خبر فرود اضطراری بالگرد حامل هیئت عالی در ایران، به‌شدت ناراحت شدیم. از خداوند متعال برای رئیس‌جمهور ایران و هیئت همراه وی طلب دعا داریم. جمهوری آذربایجان به عنوان کشور همسایه، دوست و برادر آماده ارائه هرگونه کمک و حمایت است.

لیمینگ شن، دیپلمات چینی نیز با انتشار پیامی برای رئیس‌جمهور کشورمان آرزوی سلامتی کرد.
«شارل میشل» رئیس شورای اروپا هم در واکنش به گزارش‌ها درباره سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهوری گفت که اتحادیه اروپا از نزدیک این وضعیت را رصد می‌کند. خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد که رئیس شورای اروپا گفته: اتحادیه اروپا از نزدیک، وضعیت سانحه بالگرد رئیس‌جمهور ایران را رصد می‌کند. ازسوی دیگر کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در جریان گزارش‌ها درباره سانحه اتفاق افتاده برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران قرار گرفته است.

همچنین محمد‌شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق به وزارت کشور، هلال احمر و طرف‌های ذی‌ربط در این کشور دستور داد تا برای کمک به ایران جهت یافتن بالگرد حامل رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و همراهان آنها تمام امکانات خود را به کار بگیرند.

«محمد شهباز شریف» نخست‌وزیر پاکستان نیز با ابراز نگرانی از حادثه بالگرد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و همراهان ایشان، گفت: دعا و آرزو‌های ما برای آیت‌الله رئیسی و همه ملت ایران است.

وی افزود: با نگرانی زیادی منتظر خبر‌های خوبی هستیم و امیدواریم همه مسائل درباره آیت‌الله رئیسی خوب باشد.

جنبش حماس نیز برای رئیس جمهور و همراهان وی آرزوی سلامتی کرد. «عزت الرشق» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در پیامی گفت: قلب‌های ما همراه ملت عزیز و برادر ایران است.

ایران اسلامی یک شب در استرس

به دنبال این سانحه هوایی سراسر ایران یک شب را با استرس به صبح رساند، ساعت ۵:۴۰ دقیقه صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر: از پیدا شدن محل بالگرد رئیس جمهور خبر داد، ثانیه‌ها به سختی سپری می‌شد، همه برای زنده بودن رئیس جمهور محبوب و همراهانشان دست به دعا برداشته بودند، اما هر بار اخبار منفی و ناامیدکننده‌ای مبنی بر مشاهده نشدن آثار حیات در تصاویر منتشر شده از کواد مواجه می‌شدند.

پرواز تا بی نهایت

با تلاش شبانه روزی تیم امداد، سرانجام ساعت ٧:٢٧ دقیقه صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه و با پیدا شدن قطعات باقیمانده بالگرد خبر ناگوار شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور مردمی و تیم همراهش مورد تایید قرار گرفت و بدین ترتیب یک جهان در ماتم فرو رفت.

اینک ای سیِد محرومان، در فراقت باید خون گریه کرد، یادت را گرامی می داریم و راهت تا ابد سرمشق همه خدمتگزاران این کشور باد.

 

دیدم این مشهد چرا هی‌ بی‌قراری می‌کند
جای باران، سیل در این شهر جاری می‌کند
‌دیر فهمیدم که او اندر فراق خادمش
عزم خود را جزم دارد گریه زاری می‌کند.
😭😭😭

 

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، آیت‌الله آل‌هاشم نماینده ولی فقیه و امام جمعه آذربایجان شرقی، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و اعضای تیم حفاظت و خلبانان پرواز، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت طی یک سانحه هوایی و در حین خدمت به مردم شریف ایران به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/ب

مریم سادات بهادر

0

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین های اجتماعی

پربازدیدترین های اجتماعی

پربحث ترین های اجتماعی

اعلام قیمت میوه تنظیم بازار شب عید در کرمان

09:38|

27 اسفند 1401

دیارِ حاج قاسم در عزای «شهیدِ جمهور»

07:26|

1 خرداد 1403

زادگاه سردار دل ها آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی

09:34|

27 اسفند 1401

از گمنامی تا سبکبالی

12:20|

9 بهمن 1402

روایتی از فاجعه به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان

18:55|

24 مهر 1402

نزدیک قله‌ایم، ناامیدی ممنوع!

13:42|

29 مرداد 1402

سایت های مرتبط