پایگاه خبری، اجتماعی ورزشی پیله کویر
با شماره ثبت ۹۲۴۰۸
4 خرداد 1403 | ساعت 23:12
کد خبر :14512
تاریخ انتشار :3 مرداد 1402

لزوم فعال کردن حوزه همگانی هیئت‌های ورزشی

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان گفت: همه هیئت‌های ورزشی باید حوزه همگانی شان فعال شود تا بتوانند در بخش قهرمانی و همگانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری پیله کویر، میثم پاریزی در جلسه کمیته پشتیبانی بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی هانگژو چین که با حضور مرادی معاون توسعه امور ورزش، ریاحی معاون ورزش بانوان، بلوردی رئیس گروه و کارشناسان ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان، اسفندیارپور مدیر عامل باشگاه گل گهر سیرجان و روسای هیئت های دوچرخه سواری، جانبازان و معلولین، ژیمناستیک، کاراته و هندبال استان کرمان در محل سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، گفت: ما در کشور ستاد عالی بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی را داریم که متشکل از کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک و مجموعه وزرات ورزش است و به ریاست وزیر ورزش برگزار می‌شود.

او با اعلام اینکه  ما در استان‌ها متناسب با ستاد عالی ستاد یا کمیته‌ای نداریم، افزود: در سنوات گذشته این جلسه برگزار شده و توانسته ایم برای اعزام ورزشکاران و استقبال از کسانی که برای کشورمان کسب مدال و سکو کرده اند در استان کرمان اقداماتی را انجام دهیم که به نظرم در کشور هم انجام نشده و یا در استان‌های دیگر در سطح پایین تری انجام شده است.

پاریزی تصریح کرد: کرمان هم در بدرقه نفراتی که در پارالمپیک گذشته کسب سهمیه کردند و هم در استقبال از عزیزانی که کسب مدال و سکو کرده اند در کشور با فاصله، استان برتر بوده است.

او بیان کرد: این کمیته را که امروز تشکیل داده ایم وظیفه قانونی اداره کل ورزش و جوانان و یا مجموعه استان نیست؛ بلکه به این دلیل تشکیل شده است که استان بتواند یک کار نمونه را برای استان‌های دیگر انجام دهد که بتواند نهادینه شود.

پاریزی ضمن تبریک به مناسبت افتخارات ورزش استان، به درخشش اخیر ورزشکار کرمانی در رقابت‌های پارادوومیدانی قهرمانی جهان در پاریس اشاره کرد و گفت: ما سعید افروز را داشته ایم که در مسابقات اخیر رکورد را تغییر دادند و توانستند سهمیه خود را برای پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ قطعی کنند و این اتفاق بزرگی بود که به جامعه ورزش استان تبریک می‌گوییم.

او افزود: تیم دختران بسکتبالیست زیر ۱۶ سال در رقابت‌های آسیایی توانست عنوان نایب قهرمانی را کسب کند و غزل زمانی به عنوان بازیکن کرمانی فیکس این تیم و موثرترین بازیکن تیم ملی ایران بوده که افتخاری بزرگ است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان تصریح کرد: صفی جهانشاهی دیگر ورزشکار استان کرمان توانست عنوان نایب قهرمانی مسابقات کشتی آسیا را کسب کند، که حتی قهرمانی این مسابقات حق او بود؛ چرا که بسیار فنی‌تر و با هوش‌تر عمل کرد.

او با اشاره به درخشش بانوان استان در والیبال نشسته و کسب دو مدال جهانی در رشته سپک تاکرا، تصریح کرد: خدا را شکر ورزش استان در مسیری است که به یک بلوغ خوبی می‌رسد و امیدواریم که این مسیر ادامه پیدا کند و برای آن پشتوانه سازی شود.

پاریزی عنوان کرد: ما در حوزه رقابت‌های المپیک هنوز نتوانسته ایم حرفی برای گفتن داشته باشیم که این نیاز به پشتوانه سازی دارد و باید توازنی بین مجموعه ورزش، ورزشکارانمان در مسابقات پارالمپیک و پاراآسیایی و آسیایی و المپیک وجود داشته باشد.

او بیان کرد: سیاست ستاد عالی بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی و المپیک و پارالمپیک این است که کاروان ورزشی کاملا به صورت کیفی به رقابت‌ها اعزام شود.

 

پاریزی با اشاره به اعزام سه گروه به این رقابت‌ها گفت: گروه اول رشته‌های مدال آور است که ظرفیت حداکثری اعزام می‌شوند، گروه دوم رشته‌هایی هستند که در فهرست اعزامند، اما نفرات و مواردشان از سوی ستاد عالی تامین می‌شود و گروه سوم رشته‌هایی هستند که در قالب گروه یک و دو منوط به ماده مربوطه در دستورالعمل است که تصمیم گیری شود اعزام بشوند یا خیر، که امیدواریم از استان کرمان بیشترین نفرات اعزام شوند.

او افزود: از بین لیست ۳۱ نفره استان، ۴ مربی و ۲۸ ورزشکار است که ۳ نفر از این ورزشکاران در صورت اعزام می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت کنند و از بین ۲۴ ورزشکار باقی مانده ۱۳ و ۱۱ نفر که امید کسب سهمیه هستند.

پاریزی تاکید کرد: تا جایی که ممکن است ارتباط نزدیک با فدراسیون‌ها داشته باشید، اما سیاستگذاری‌هایی که انجام می‌شود قطعا متناسب با تصمیماتی است که مجموعه شورای برون مرزی و ستاد عالی خواهد گرفت.

پاریزی با اشاره به شورای عالی ورزش کشور که به لحاظ قانونی باید تشکیل شود، تصریح کرد: در سال‌های گذشته این شورا را متناسب با شورای عالی ورزش استان برگزار می‌کردیم که سیاست‌های این شورا تغییر کرد و به عنوان شورای عالی ورزش همگانی کشور شد و استان‌ها هم باید شورای عالی ورزش همگانی برگزار می‌کردند.

او بیان داشت: دستورالعمل جدیدی تحت عنوان شورای تربیت بدنی و ورزش استان ابلاغ شد که کلا اعضا نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشتند و حضور اعضا قائم به فرد است.

پاریزی افزود: این شورا ۱۴ عضو دارد و از بین هیئت‌های ورزشی فقط دو نفر از روسای هیئت‌ها که به پیشنهاد دبیر از رئیس شورا حکم می‌گیرند و دو نفر هم صاحب نظر با تجربه ورزشی که یک نفر هم باید از بانوان باشند، به عنوان عضو شورای تربیت بدنی و ورزش استان عضو ثابت این شورا معرفی می‌شوند که بتوانند کارشان را ادامه دهند.

مدیر کل ورزش و جوانان استان کرمان گفت: احتمالا به زودی شورای ورزش را داشته باشیم، اما دستورالعمل و محوریت آن را که برگزار خواهیم کرد و ابلاغ آن را وزیر به استانداران به عنوان ابلاغ ریاست ستاد برگزاری المپیاد استعداد‌های برتر ورزشی است داده اند.

او ابراز امیدواری کرد، قبل از برگزاری شورای استان با هیئت‌هایی که قرار است در این رقابت‌ها تیم اعزام کنند با آن دستور کار جلسه‌ای داشته باشیم که مصوباتش را در شورای تربیت بدنی و ورزش استان نهایی کنیم.

پاریزی تصریح کرد: طرح‌هایی در دست بررسی است که استان می‌تواند روی آن‌ها کار کند به دبیر خانه شورای عالی ورزش تربیت بدنی کشور اعلام شده که مهمترین آن سند آمایش سرزمینی ورزش کشور است که در حال انجام است و استان می‌تواند با وجود افراد تحصیل کرده حوزه ورزش در هیئت‌ها در تهیه و تدوین این سند نقشی داشته باشد.

او از مباحث جمعیتی یاد و تاکید کرد: استان کرمان در بخش جمعیتی با توجه به پراکندگی و وسعتی که دارد باید بتواند از خودش دفاع کند که حق و حقوق استان تضییع نشود.

پاریزی اظهار کرد: بحث بعدی سند ملی توسعه ورزش همگانی کشور است که جزو طرح‌های در دست بررسی دبیرخانه شورای عالی ورزش است که در بخش همگانی هیئت‌های خود، می‌توانید کار کنید، نه فقط هیئت‌هایی که ماهیت کلی شان بحث همگانی است، هیئت‌های دیگر هم باید حوزه همگانی شان فعال شود که بتوانند در بخش قهرمانی و همگانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

او با اشاره به لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور که مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت ورزش و جوانان روی این طرح کار کرد، افزود: این طرح توسط دولت به مجلس هم ابلاغ شده که در صورت تصویب نهایی اتفاق مثبت و خوبی برای کشور رقم خواهد خورد که ورزش هم بتواند مثل سایر بخش‌ها و ارگان‌های یک سازمان نظام تخصصی در ورزش کشور داشته باشد.

انتهای پیام/ب

0

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین های ورزشی

23:18|

23 فروردین 1402

23:26|

25 فروردین 1402

پربازدیدترین های ورزشی

جدیدترین رتبه بندی تیم‌های باشگاهی فوتبال جهان اعلام شد که در این رتبه بندی نمایندگان استان کرمان خوش درخشیده اند.

سایت های مرتبط