پایگاه خبری، اجتماعی ورزشی پیله کویر
با شماره ثبت ۹۲۴۰۸
7 خرداد 1403 | ساعت 23:43
کد خبر :10624
تاریخ انتشار :10 اسفند 1401

اما و اگر‌های حادثه سقوط بالگرد وزیر ورزش

سقوط بالگرد هلال احمر در شهر بافت سوال‌هایی را در مورد دلیل استفاده از این بالگرد هلال احمر ایجاد کرده است.

سقوط بالگرد هلال احمر در شهر بافت سوال‌هایی را در مورد دلیل استفاده از این بالگرد هلال احمر ایجاد کرده است.

استفاده از بالگرد هلال احمر برای سفر‌های مسئولان کشوری به شهرستان‌های استان هر چند نباید انجام شود، اما در اکثر سفر‌های مسئولان به کرمان این اقدام رخ می‌دهد و در آخرین مورد نیز تنها بالگرد هلال احمر کرمان سقوط کرد.

ماجرا از این قرار بود که وزیر ورزش و جوانان پس از برگزاری همایشی در شهر کرمان به همراه هیئتی از خبرنگاران، نماینده بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس و مسئولان ورزشی کشور از جمله مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان، مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی و مدیرکل ورزش و جوانان تهران و تعدادی کارکنان وزارت خانه پس از سفر به رابر و افتتاح چند پروژه ورزشی عازم بافت شدند تا ضمن بررسی وضعیت زیرساخت‌های ورزشی این شهرستان چند پروژه را نیز افتتاح کنند.

شهر بافت یکی از شهرستان‌های فاقد فرودگاه استان کرمان است و به همین دلیل نیز بالگرد هلال احمر قرار بود در ورزشگاه فوتبال این شهر به زمین بنشیند.

ابتدا دم بالگرد به زمین برخورد کرد

محمد سلاجقه یکی از شهروندان بافتی است که در زمان سقوط بالگرد در حال عبور از خیابان مجاور بود، وی به خبرنگار مهر می‌گوید: بالگرد بدون هیچ مشکلی به ورزشگاه نزدیک شد و یک بار سعی کرد فرود آید، اما مجدد تا ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متری اوج گرفت و ناگهان دچار چرخش شد، دم آن به زمین برخورد کرد و در نهایت به پهلو و با صدای بلندی به زمین برخورد کرد، پس از این حادثه مردم و نیرو‌های امدادی به سمت ورزشگاه رفتند و مجروحان را به بیمارستان شهر منتقل کردند.

پس از مدت کوتاهی فوت یکی از سرنشینان تأیید شد و همان شب مجروحان به جز افرادی که سرپایی درمان شدند به بیمارستان شهید باهنر کرمان منتقل شدند.

وزیر ورزش دچار خونریزی مغزی خفیف شد و مدیرکل ورزش و جوانان کرمان، تهران، یزد و آذربایجان شرقی نیز به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند، در نهایت روز بعد پس از افزایش سطح هوشیاری وزیر ورزش وی به تهران منتقل شد، اما درمان سایر افراد در کرمان ادامه یافت.

پرواز به دلیل پر کردن سقف پروازی انجام شد

مدیرکل عامل جمعیت هلال احمر کرمان در خصوص دلیل استفاده غیر ضروری برای سفر مدیران از این بالگرد می‌گوید: بالگرد باید به صورت معمول ساعات پروازی خود را پر کند و حتی اگر مأموریتی نداشته باشد باید پرواز را انجام دهد.

بالگردی که سقوط کرده از نوع میل ۱۷۱ و ساخت کشور روسیه است و به عنوان تنها بالگرد هلال احمر استان حادثه خیز کرمان محسوب می‌شود.

رضا فلاح افزود: در راستای پر شدن سقف پروازی در واقع این مأموریت تعریف شده بود.

وی وجود بالگرد در استان پهناور کرمان را برای هلال احمر ضروری دانست و گفت: در حوادث مختلف این بالگرد مأموریت‌های حساس امدادی را انجام داده است.

قرار بود مدیران کل و وزیر از فرودگاه بندرعباس به تهران پرواز کنند

از سوی دیگر سوال این است که چرا مدیران کل استان‌های مختلف برای افتتاح چند پروژه در شهرستان‌های کرمان حضور داشتند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که قرار بود پس از افتتاح پروژه‌ها در رابر و بافت، وزیر ورزش و جوانان از طریق فرودگاه بندرعباس به تهران سفر کند.

رئیس کل دادگستری کرمان نیز از صدور دستور قضایی برای بررسی دلایل صادر شده و مراحل ابتدایی بررسی‌ها نیز انجام شده است.

بازرسان قضایی مسئله را بررسی می‌کنند

وی از رسیدگی بازرسان قضایی به صورت فوری به این پرونده خبر داد و گفت: بررسی‌های فنی نیز در این زمینه از سوی دستگاه‌های مربوط در حال انجام است.

هلال احمر کرمان نیز اعلام کرده است، جعبه سیاه این بالگرد پس از استخراج به تهران ارسال شده است و بررسی جعبه سایه دلیل اصلی سقوط بالگرد را نشان خواهد داد.

در حال حاضر باید منتظر نتایج بررسی‌های کارشناسان فنی و قضائی ماند و نتایج این بررسی‌ها قرار است در اسرع وقت مشخص و به مردم نیز اعلام شود.

آخرین وضعیت مصدومان

صدمات مصدومان نیز طبق آخرین اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان رو به بهبود است و تمام مصدومان این سانحه از بیمارستان مرخص و در منزل مراحل درمان خود را طی می کنند.

انتهای پیام/

0

دیدگاه ها

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین های ورزشی

23:18|

23 فروردین 1402

23:26|

25 فروردین 1402

پربازدیدترین های ورزشی

جدیدترین رتبه بندی تیم‌های باشگاهی فوتبال جهان اعلام شد که در این رتبه بندی نمایندگان استان کرمان خوش درخشیده اند.

سایت های مرتبط